Suguhaigus

Suguhaigusteks nimetatakse nakkushaigusi, mis kanduvad ühelt inimeselt teisele üle sugulisel teel, st. seksuaalsete kontaktide kaudu. Nakkus tekib erinevate parasiitide, seente, viiruste või bakterite üleminekul. Kuna välistingimuste suhtes on need väga tundlikud, siis reeglina tavapäraste kokkupuudetega nakatumist ei toimu. Inglise keeles on suguhaiguseid märkivaks lühendiks STI – sexually transmitted infections. Üldiselt jagatakse kõik suguhaigused kolme gruppi: 1) suguhaigused, mis põhjustavad haavandeid suguelunditel (genitaalherpes, süüfilis); 2) suguhaigused, mis põhjustavad põletikku suguelunditel (gonorröa, trihhomonoos, klamüdioos, mükoplasmoos). 3) üldist haigestumist või siseelundite haigust põhjustavad sugulisel teel levivad haigused (HIV, B-hepatiit). Millal oleks vaja end kontrollida? Isegi hea enesetunde ja sümptomite puudumise korral oleks end mõistlik lasta suguhaiguste suhtes kontrollida juhul, kui olete alustamas uut seksuaalsuhet, Teil endil või Teie partneril on varasemalt olnud mitmeid seksuaalpartnereid, partneri suguhaiguse puhul, peale üheöösuhet või kaitsmata vahekorda uue partneriga ning raseduse planeerimisel või selle alguses. Kindlasti peaks arsti poole pöörduma juhul, kui naise vooluse rohkuses või konsistentsis on muutusi, ilmnenud on valulik urineerimine või valulikkus seksuaalvahekorra ajal. Mehed peaksid laskma end arstil üle vaadata, kui kusitis on tunda valulikkus, ilmnenud on urineerimishäired või eritised. Suguhaigsele viitavad ka suguelundite piirkonnas tekkinud haavandid või villid. Kuidas suguhaigusi diagnoositakse? Tavapäraselt diagnoositakse suguhaigusi eritiste analüüsiga või erinevate testide kombinatsiooniga, diagnoosi täpsustatakse vereanalüüsiga.
Kuidas suguhaigusi ravitakse? Tänapäeval on tänu meditsiini arengule olemas mitmeid kaasaegseid ravimeetodeid, millest lihtsamad saadaval ka apteegi käsimüügis. Tavapärased on ka arsti poolt määratavad vastavad antibiootikumide kuurid. Kindlasti peaks aga suguhaiguste ravimisega tegelema hoolikalt ja võimalikult haiguse algusfaasis, sest ravimata jäänud suguhaigused võivad tekitada tõsiseid terviserikkeid ja tüsistusi.

Haiguste liigid

Ohatise ravi

Ohatise tekitajaks on Herpes simplex`i nimeline viirus. Viirust on kahte tüüpi, millest üks tekitab ohatist huultele ja teine suguelunditele, aga oraalseksi kaudu võib huuleohatis ka suguelunditele edasi kanduda…

Pärmseene ravi

Kõigepealt tuleks organismis vohavat pärmseent üritada taltsutada dieediga – kohe antibiootikumidega ravides võib haigus avaldada tugevat vastupanu. Toidusedelis peaks vältima  jahutooteid ja suhkrut ning naatriumglutamaati sisaldavaid toiduaineid (maitsetugevdajad,  keeduvorstid…

Tsüstiit

Tsüstiidi ehk põiepõletikuga on enamasti kimpus naised ning seda eriti sügisesel ajal, kuigi päris külmetushaiguste hulka see ei kuulu. Pigem tekib põiepõletik sellest, et organism ei ole ilma jahenemisega veel kohanenud või juhul, alakeha on saanud külma…

Pange oma viisidiaeg kinni

Vastuvõtt toimub Tõnismäe Polikliinikus, Haridus 6, Tallinn.

+372 5838 7699

+372 5838 7699

Vastvuvõttu ajad: 8.00st – 17.00ni.

Tõnismäe Polikliinik, Hariduse 6, Tallinn