Genitaalherpes levib sugulisel teel ning selle tekitajaks on Herpes simplex`i nimeline viirus. Viirust on kahte tüüpi, millest üks tekitab herpest huultele ja teine suguelunditele, aga oraalseksi kaudu võib huuleherpes ka suguelunditele edasi kanduda.

Kuidas genitaalherpes ilmneb?

Esmakordse genitaalherpesesse nakatumise korral tekib 4-6 ööpäeva jooksul nakatumise kohta vill, mis peatselt lõhkeb ja muutub valulikuks haavandiks. Naistel võivad villid ja haavandid olla nii suurtel häbememokkadel, kui ka tupes ja emakakaelal, meestel suguelunditel ja kusitis. Võib kaasneda üldine nõrkus, palavik, lihasvalu ning valulikkus urineerimisel. Sümptomid on tugevaimad ca 10 päeva pärast nakatumist. Paari nädala pärast haavandid paranevad ning kaovad ca kolme nädala pärast täielikult. Esmakordse nakatumisega kaasneb tavaliselt ka peavalu, palavik, ja valulik urineerimine, esineda võib ka lümfisõlmede turset ja lihasvalu. Korduval nakatumisel on haigusnähud kergemad. Tihtipeale kulgeb genitaalherpes ka ebatüüpiliselt ning ilma sümptomiteta, seega paljud ei ole oma haigusest teadlikud.

Kuidas genitaalherpest diagnoositakse?

Genitaalherpest diagnoosib kogenud arst kergesti ja vaid välise iseloomuliku kliinilise pildi järgi. Vajadusel täpsustatakse diagnoosi villide sisu laboratoorsete uuringutega.

Kuidas genitaalherpest ravitakse?

Genitaalherpest ei ole võimalik täielikult välja ravida – viirus jääb organismi kogu eluks. Küll on aga olemas haigusnähte leevendavad suukaudsed preparaadid, mille määrab arst. Peale esmast paranemist võib haigus ka korduda ning profülaktiline ravi võib võtta aastaid aega. Kuna herpes on ohtlik lootele ning võib sünnituse ajal edasi kanduda ka imikule, siis peab rase naine kindlasti oma haigusest arstile rääkima.

Seksuaalpartnerid

Herpesehaige nakatab oma partnerit ka siis, kui tal ville ja haavandeid ei ole, seetõttu on seksuaalkontaktide ajal alati vajalik kondoomide kasutamine. Villide ja haavandite olemasolul peab seksuaalelust hoiduma.