Kandidoosiks nimetatakse põletikku, mida tekitab Candida albicansi nimeline pärmseen siis, kui organismi enda vastupanuvõime on teatud tingimustel vähenenud ja pärmseen on hakanud vohama –  tavapärastes tingimustes on pärmseen inimese suus, seedetraktis, nahal ja suguelunditel leiduva normaalse mikrofloora osa. Kandidoos võib levida üle kogu organismi ning muutuda ravimata jätmisel ka eluohtlikuks.

Mis kandidoosi tekitab?

Suus soodustavad kandidoosi teket suitsetamine, hormoonravi ja suhkrutõbi; seedetraktis kroonilise kõhukinnisuse või -lahtisuse või antibiootikumise kuuri tagajärjel tekkinud bakterite ja seente vahelise tasakaalu häired; nahal rasedus, ülekaalulisus ja pikalt kestev antibiootikumide- või hormoonravi; suguelunditel antibeebipillide kasutamine, immuunpuudulikkus, rasedus ja liigsete kemikaalide kasutamine isiklikus intiimhügieenis. Meestel võivad pärmseened tekitada peenisepea põletikku.

Kuidas kandidoos ilmneb?

Nahal tekib kandidoosiga leemendav ja punetav nahakahjustus, mis pidevalt või aeg-ajalt sügeleb. Kui kandidoos avaldub kätel, siis võib see tekkida ka sõrmede vahele. Suguelunditel tekitab kandidoos sügelemist, paksu ja teralist valgevoolust ning tupe limaskestade punetust ja turset. Meestel on kaebusteks punetus ja sügelus, mõnikord ka valulikkus.

Kuidas kandidoosi diagnoositakse?

Tavaliselt saab diagnoosi panna ka ainult haiguspildi põhjal ning spetsiaalseid uuringuid teha pole vaja. Diagnoosi täpsustamiseks võetakse haiguse poolt kahjustatud kohast analüüsi laboratoorseteks uuringuteks. Kui on kahtlusi kandidasepsise (veremürgituse) olemasolus, siis uuritakse haige vereanalüüsi.

Millega kandidoosi ravitakse?

Kandidoosi suus ravivad spetsiaalsed suuveed, lahustuvad tabletid ning kreemid, mida määritakse suu limaskestale. Seedetraktis tekkinud kandidoosi ravivad seenevastased tabletid. Kandidoosi poolt tekitatud nahakahjustustele mõjuvad hästi spetsiaalsed seentevastased kreemid, mida vajadusel toetatakse ka vastavate ravimitega. Suguelundite kandidoosi ravitakse vastavate kreemide ja raviküünaldega. Kõige hullemal juhul ehk kandidasepsise (veremürgituse) korral ravitakse seda seentevastaste ravimitega, süstides neid otse veeni. Tavapäraselt allub kandidoos ravile üsna hästi, paranedes vaid mõnepäevase ravimise järgi. Hullem on lugu juhul, kui organismi enda immuunsüsteem on nõrk – sel juhul allub kandidoos ravile halvasti ning levides üle terve organismi võib muutuda ka eluohtlikuks. Oluline on seejuures kindlaks määrata ja kõrvaldada need tegurid, mis kandidoosi tekitava bakteri vohamist soodustavad, vastasel juhul võib haigus korduda.

Seksuaalpartnerid

Suguelunditel tekkinud kandidoosi puhul on vajalik ravida ka seksuaalpartnerit, kuna nakkus kandub edasi sugulisel teel. Ka ravi ajal tuleks suguelust hoiduda.