Põiepõletiku peamisteks tunnusteks on sagedane urineerimine ja urineerimise valulikkus. Eriti valulik on urineerimise lõpujärk. Põletik võib areneda väga kiiresti ja kujuneda välja tõsiseks haiguseks juba mõne tunni jooksul. Tavalisel on põiepõletiku tunnused ägedamad hommikuti, kuna öösel on bakterid saanud rahus paljuneda. Uriin võib olla ka verine. Palavikku põiepõletikuga tavaliselt ei kaasne.

Kuidas põiepõletikku diagnoositakse?

Kuna sarnaseid tunnuseid esineb ka teiste haiguste korral, siis kasutatakse diagnoosiks erinevaid diagnostilisi protseduure ja laboratoorseid analüüse – nitritesti, bakteri- ja seenekülvi jmt.

Kuidas põiepõletikku ravitakse?

Kõigepealt peaks kindlasti proovima põiepõletikku ravida koduste vahenditega, näiteks juua palju vett või teed, et haigusttekitavad bakterid rohke urineerimisega kuseteedest välja uhtuda. Juua võib ka punaseid mahlasid – granaatõuna- või jõhvikamahla. Teedest on sobivaimad pohla-, kase- või leesikalehe teed, saadaval on ka spetsiaalne põietee. Apteegi käsimüügis leiduvad põiepõletiku ravimiseks preparaadid Urosept ja Urinal. Koduste vahenditega ravides peaks haigus leebuma paari päevaga.

Millal pöörduda arsti poole?

Arsti juurde peaks pöörduma siis, kui koduste vahenditega ravimisest kasu ei ole või haigus veelgi ägeneb. Perearst määrab raviks antibiootikumid, mille abil haigus paari päeva jooksul taandub. Kindlasti peaks arsti juurde pöörduma ka siis, kui põiepõletikuga kaasneb palavik – see võib viidata neeruvaagnapõletikule. Ka neeruvaagnapõletikku ravitakse antibiootikumidega, aga sellest paranemine võtab aega mitu nädalat.