Tsüstiit
Tsüstiidi ehk põiepõletikuga on enamasti kimpus naised ning seda eriti sügisesel ajal, kuigi päris külmetushaiguste hulka see ei kuulu. Pigem tekib põiepõletik sellest, et organism ei ole ilma jahenemisega veel kohanenud või juhul, alakeha on saanud külma.
Kuidas tsüstiit tekib?
Tsüstiit tekib soolekepikese Escherichia coli sattumisel kuseteedesse, aga levinud on ka tsüstiit nö. mesinädalate haigusena – tekkinud kirglike ööde tagajärjel. See on seletatav mikroobide sattumisega kuseteedesse seksuaalvahekorraga tekkinud mikrotraumade kaudu ning seal tsüstiidi tekitamisega.
Kuidas tsüstiit ilmneb?
Peamisteks tunnusteks, mille järgi tsüstiiti ära tunda, on komplikatsioonid urineerimisel – pakitsus esineb tihti ning urineerimine on valulik (eriti lõppjärgus). Tüüpiliselt annab tsüstiit endast märku hommikuti, kuna öösel saavad mikroobid rahus paljuneda ning haigust tekitada. Haigus võib areneda tõsiseks juba mõne tunniga ning uriin võib olla ka verine. Palavikku tsüstiidiga tavaliselt ei kaasne.
Kuidas tsüstiiti diagnoositakse?
Tsüstiidi sümptomid võivad olla mitmete teiste haiguste sümptomite sarnased, seega on diagnoosimiseks vaja teha erinevaid diagnostilisi protseduure ja laboratoorseid analüüse – nitritesti, bakteri- ja seenekülvi jmt.
Kuidas tsüstiiti ravitakse?
Kõigepealt peaks kindlasti proovima tsüstiiti ravida koduste vahenditega, näiteks juua palju vett või teed, et haigusttekitavad bakterid rohke urineerimisega kuseteedest lihtsalt välja uhtuda. Juua võib ka punaseid mahlasid – granaatõuna- või jõhvikamahla. Teedest on sobivaimad pohla-, kase- või leesikalehe teed, saadaval on ka spetsiaalne põietee. Apteegi käsimüügis leiduvad tsüstiidi ravimiseks preparaadid Urosept ja Urinal. Koduste vahenditega ravides peaks haigus leebuma paari päevaga.
Millal pöörduda arsti poole?
Arsti juurde peaks pöörduma siis, kui koduste vahenditega ravimisest kasu ei ole või haigus veelgi ägeneb. Perearst määrab raviks antibiootikumid, mille abil haigus paari päeva jooksul taandub. Kindlasti peaks arsti juurde pöörduma ka siis, kui tsüstiidiga kaasneb palavik – see võib viidata neeruvaagnapõletikule. Ka neeruvaagnapõletikku ravitakse antibiootikumidega, aga sellest paranemine võtab aega mitu nädalat.
Teised teenused
Pange oma viisidiaeg kinni
Vastuvõtt toimub Tõnismäe Polikliinikus, Hariduse 6, Tallinn.
+372 5838 7699