Süüfilis

Süüfilise näol on tegu ühe levinuima ja väga tõsise suguhaigusega, mida tekitab spiraalikujuline bakter Treponema pallidum. Süüfilis võib olla nii omandatud või ka kaasasündinud – viimase annab rase süüfilisehaige naine edasi oma lootele platsenta kaudu. Ohtlikuks teeb süüfilise asjaolu, et selle sümptomid võivad jääda tihtipeale märkamatuks ning nakatunu ei ole oma haigusest ise teadlik, olles samas aga nakkuseohtlik teistele.

Kuidas süüfilisse nakatutakse?

Süüfilisse nakatutakse enamasti sugulisel teel. Nakkus võib lisaks lapsele edasi kanduda ka läbi emaüsa või sünnituse ajal tekkiva otsese kokkupuutega.

Kuidas süüfilis ilmneb?

Sugulisel teel omandatud süüfilisel eristatakse kolme staadiumi:

1) Esmane süüfilis – kolm nädalat peale nakatumist tekib nakatumiskohale kõva ja valutu haavand, mis on väga nakkuseohtlik, aga mis kaob mõne aja pärast. Suurenevad ka lümfisõlmed. Esmane süüfilis kestab 1-5 nädalat.

2) Teisene süüfilis – kehal, jalataldades või peopesades tekib nahalööve, mis ei sügele ja kaob mõne aja pärast. Suurenevad kubemepiirkonnas, kaelaaukudes ja kaelal asuvad lümfisõlmed. Võib esineda ka peavalu, palavikku ja üleüldist halba enesetunnet. Teisene süüfilis võib kesta mitmeid kuid.

3) Kolmandane süüfilis – tekib tavaliselt ravita jäänud patsientidel aastaid peale nakatumist. Tekivad luukärbus või koekärbused nahal. Muutused võivad tekkida ka närvisüsteemis, siseelundites ja südame-veresoonkonnas.

Imikud kaasasündinud süüfilisega on tavaliselt suurenenud maksa ja põrnaga ning nad on alakaalulised, sümptomid sarnanevad täiskasvanute teisese staadiumi omadele. Kaasasündinud süüfilise kolmandana staadiumi sümptomid võivad ilmneda lapse kolmandal eluaastal, väljendudes selgemalt kümnenda eluaasta paiku – võib esineda arenguhäireid, kurtust ning defekte hammastes.

Kuidas süüfilist diagnoositakse?

Diagnoosimisel on oluline, millist haiguse staadiumi soovitakse diagnoosida ning seetõttu kasutatakse kombinatsioone erinevatest testidest. Süüfilise diagnoosimiseks kasutatakse vereanalüüsi, määrates selles antikehasid. Esmase süüfilise korral on võimalik analüüsida  haavandilt võetud baktereid. Kauaaegse haiguse korral annab diagnoosimisel tulemusi ka proovi võtmine seljaajuvedelikust. Selle abil on võimalik välja selgitada, kas haigus on juba levinud kesknärvisüsteemi. Kuna süüfilis kandub edasi ka lootele, siis peab kindlasti kõiki rasedaid süüfilise suhtes kontrollima.

Kuidas süüfilist ravitakse?

Varasemalt raviti süüfilist ainult haiglas ja vastavate ravimite süstimisega nakatunule iga kolme tunni tagant. Tänapäeval on saadaval nii suu kaudu kui ka süstitavad ravimid – penitsilliin ja antibiootikumid – ning haiglaravi enam kohustuslik ei ole. Varajase ravimise korral on süüfilis ravitav.

Seksuaalpartnerid

Süüfilise ilmnedes on kindlasti vaja kontrollida ja ravida ka kõiki seksuaalpartnereid ning seda isegi juhul, kui tal sümptomeid ei esine. Sest süüfilis võib kulgeda ka ilma sümptomiteta, aga siiski on inimene teistele nakkusohtlik.

Teised teenused

 

Meestekliinik

Meestekliinik Tänapäeval on meeste tervisemurede lahendamiseks loodud mitmeid ainult meestele mõeldud spetsiaalseid meestekliinikuid, mille teenused on küll tasulised, aga kuhu pöördumiseks ei ole vaja perearsti saatekirja. Saatekirjata võib pöörduda ka suuremates...

Meestearst

Meestearst Meestearstid töötavad tänapäeval igas suuremas kliinikus, lisaks on loodud hulgaliselt ainult meeste tervisemurede lahendamiseks mõeldud spetsiaalseid meestekliinikuid. Alati saab mees oma tervisemurega pöörduda kõigepealt perearsti poole, kes annab...

Enneaegne seemnepurse

Enneaegne seemnepurse Enneaegse seemnepurske korral tekib seemnepurse tavalisest kiiremini ja see on vähemal määral kontrollitav, kui mehel normaalse seemnepurskega. Enneaegse seemnepurske näol on tegu kõige levinuma seksuaalhäirega – seda on alla 60-aastaste meeste...

Munandivähk

Munandivähk Munandivähk on halvaloomuline kasvaja, mis esineb kõige rohkem 15 – 34-aastastel meestel. Iga 100 000 mehe kohta esineb ca 5 – 10 munandivähi juhtu. Miks munandivähk tekib? Sajaprotsendiliselt ei ole munandivähi tekkimist võimalik ennetada. Soodustada võib...

Eesnääre

Eesnääre Meeste tervis on viimasel ajal üha teravamalt üldsuse tähelepanu all ning üha rohkem ärgitatakse mehi oma terviseprobleemidega tegelema. Üks põhilisi meestetervise probleeme on eesnääre ja eesnäärmehaigused, kuna just need on viimasel ajal ühed levinumad ja...

Pange oma viisidiaeg kinni

Vastuvõtt toimub Tõnismäe Polikliinikus, Hariduse 6, Tallinn.

+372 5838 7699

+372 5838 7699

Vastvuvõttu ajad: 8.00st – 17.00ni.

Tõnismäe Polikliinik, Hariduse 6, Tallinn