Kuna tupeseene puhul pole tegu klassikalise suguhaigusega, vaid tegemist on pigem elustiilist tingitud häirega, siis peaks üht-teist ette võtma pigem tupeseene ennetamiseks – tegema korrektsioone oma hügieenis ja üleüldises elus.

Mis tupeseent tekitab?

Tupeseent võivad põhjustada rohke või pikaajaline ravimite (eriti antibeebipillide) tarvitamine; sünteetilise aluspesu, stringide või väga kitsaste riiete kandmine, ebasobivate või allergiat tekitavate pesukaitsmete või pesuvahendite kasutamine. Oma mõju võib olla liiga ka kõrgel või liiga madalal veresuhkrul, ala- või ülekaalul, valel toitumisel ja stressil. Mõjutada võivad vähene või ka liigne hügieen (liigne pesemine leeliseliste vahenditega), sagedased seksuaalvahekorrad või vahekord uue partneriga. Kõik see võib tekitada kipitust, valulikku urineerimist, sügelust, valulikku vahekorda või turseid suguelunditel ning lõhesid või haavandeid limaskestadel.

Mida teha tupeseene ennetamiseks? 

Kuna tegu ei ole klassikalise suguhaigusega, siis on mõistlik tupeseene ägenemist ennetada. Selleks peaks lihtsalt vältima selle ägenemise põhjusi – hoida normaalset hügieenireźiimi ja vajadusel kasutada apteegis saadaolevaid intiimpesugeele. Vältima peaks liigset ravimite kasutamist, võimalusel vahetama rasedustest hoidumise moodust. Kanda tuleks naturaalsetest materjalidest valmistatud puuvillast aluspesu ja sobivaid pesukaitsmeid. Tähtis on hoida õiget päevareźiimi, toituda ratsionaalselt, mõõdukalt liikuda ning vältida stressi – nii säilub ka organismi immuunsus.

Kuidas tupeseent ravitakse?

Tupeseene raviks on apteegis saadaval erinevad intiimpesugeelid, põletikevastane geel Actigel, kreem Klotrimasool, Ecocillin tupekuulikesed jm. ravivahendid

Millal pöörduda arsti poole?

Igal juhul peaks enne arsti poole pöördumist kasutama eelpoolnimetatud koduseid mooduseid. Naistearsti poole peaks pöörduma siis, kui tupeseenega kaasnenud vaegused hakkavad Teie elukvaliteeti märgatavalt alandama.