Kusitipõletik ehk uretriit tekib tavaliselt tavaliselt koos alumiste kuseteede ägeda põletikuga, seos võib tal olla ka gonorröaga. Tänapäeval tuleks kusitipõletiku tekkimisel kahtlustada ka teiste suguhaiguste olemasolu. Tegu võib olla ka kroonilise kusitipõletikuga, mille puhul on l kusitikanali limaskest põletiku tagajärjel ummistunud ning kanalisse tekkinud armkude takistab urineerimist. Kusitipõletiku nähud võivad olla seotud naistel ka kusitisündroomiga ning meestel eesnäärmepõletikuga.

Kuidas kusitipõletik tekib?

Kusitipõletiku tekkepõhjusteks võivad olla kusitisse tunginud bakterid. Naistel võib see juhtuda näiteks seksuaalvahekorra ajal saadud mikrotraumade kaudu. Kusitipõletiku tekkimist soodustavad ka sellised faktorid nagu hüpotermia, infektsioonid, vale toitumine, suguelundite põletikud ja vigastused, nõrgenenud immuunsus ning kergemeelsed elukombed. Soovitatav on piirata seksuaalpartnerite arvu, kasutada seksuaalkontaktide ajal kondoomi ning hoolitseda oma hügieeni eest.

Kuidas kusitipõletik ilmneb?

Peamiseks sümptomiks kusitipõletiku puhul on valge või rohekas halvalõhnaline eritis, mis võib ilmneda juba mõni tund peale haigestumist. Urineerimisvajadus suureneb, urineerimine on valulik, esineda võib kõhukrampe. Kusitil võib täheldada ka punetust. Palavikku ja üldist nõrkust kusitipõletikuga tavaliselt ei kaasne.

Kuidas kusitipõletikku diagnoositakse?

Kui on alust kahtlustada kusitipõletiku ilmnedes ka mõne teise suguhaiguse olemasolu, siis peaks kontrolliks pöörduma veneroloogi poole. Kusitipõletiku diagnoosimiseks vaatleb arst genitaale, võtab analüüsiks proove uriinist, kusitist või tupe limaskestalt.

Kuidas kusitipõletikku ravitakse?

Kusitipõletiku ravi algab tavaliselt dieediga, mille puhul piiratakse soolaste, teravate ja marineeritud osakaalu söögisedelis. Ka alkoholi tarbimisest ja suitsetamisest on vaja loobuda. Peaks jooma rohkem jõhvikamahla ja raviteesid. Antibakteriaalse ravi määramine ja antibiootikumide väljakirjutamine sõltub haiguse iseloomust. Õigeaegse ravi puudumisel võib haigus muutuda krooniliseks. Kroonilise kusitipõletiku puhul on vaja pöörduda uroloogi poole, kes teostab vajalikud uuringud ning määrab ravi, mis võib seisneda ka endoskoopilises kanalit laiendavas operatsioonis.

Seksuaalpartnerid

Kuna haigus on aktiivne ka mõnda aega peale sümptomite kadumist, siis on kogu raviperioodi ajal soovitatav seksuaalkontaktidest hoiduda. Kindlasti oleks vaja kontrollida ning ravida ka seksuaalpartnerit.