Ohatise tekitajaks on Herpes simplex`i nimeline viirus. Viirust on kahte tüüpi, millest üks tekitab ohatist huultele ja teine suguelunditele, aga oraalseksi kaudu võib huuleohatis ka suguelunditele edasi kanduda.

Ohatise ravi sõltub konkreetse nakkuse raskusastmest ja selle kestvusest. Ohatise diagnoosib kogenud arst kergesti ja vaid välise iseloomuliku kliinilise pildi järgi. Vajadusel täpsustatakse diagnoosi villide sisu laboratoorsete uuringutega.

Paiksed ravimid

Apteegi käsimüügis leidub vastavaid kreeme, mis sisaldavad atsükloviiri võ tromantadiini ning mida võib ohatisele määrida mitu korda päevas. Siiski mõjuvad sellised kreemid ainult väga varajases staadiumis, kui ville pole veel tekkinud või need on just tekkimas. Juba tekkinud villidele sobib hästi tsinksalv, hästi mõjub ka valuvaigistava mõjuga Kamistad geel.

Süsteemsed ravimid

Raskemate juhtude puhul ning korduval haigestumisel kasutatakse viirusevastaseid ravimeid Atsükloviir, Valtsükloviir või Famtsükloviir. Esmase nakatumise korral peaks süsteemse raviga alustama enne esimese 72 tunni möödumist. Ka peale esmast ravi jääb viirus organismi alles ning võib aja möödudes uuesti aktiveeruda.

Supressioonravi

Supressioonravi kasutatakse juhul, kui haigus kipub palju korduma – ägenemine toimub rohkem kui 6 korda aastas. Ka supressioonravi teostatakse Atsükloviiri ja Valtsükloviiri manustades. Selliselt saab vältida oma lähedase inimese nakatamist.

Peale esmast paranemist võib haigus ka korduda ning profülaktiline ravi võib võtta aastaid aega. Täielikult välja ravida herpest ei ole võimalik – organismi jääb see terveks eluks. Haigusnähtusid leevendatakse suukaudsete preparaatide manustamisega, mida kirjutab välja arst. Peale esmast paranemist võib haigus ka korduda ning profülaktiline ravi võib võtta aastaid aega. Kuna herpes on ohtlik lootele ning võib sünnituse ajal edasi kanduda ka imikule, siis peab rase naine kindlasti oma haigusest arstile rääkima.