Põiepõletikuga on enamasti kimpus naised ning seda eriti sügisesel ajal, kuigi päris külmetushaiguste hulka see ei kuulu. Pigem on põiepõletik näitaja organismi aeglasemast kohanemisest ilmastiku muutumisel.

Kuidas põiepõletik tekib?

Põiepõletik tekib soolekepikese Escherichia coli sattumisel kuseteedesse, aga levinud on ka põiepõletik nö. mesinädalate haigusena – tekkinud kirglike ööde tagajärjel. See on seletatav seksuaalvahekorraga tekkinud mikrotraumade kaudu mikroobide sattumisega kuseteedesse ning seal põiepõletiku tekitamisega.

Kuidas põiepõletik ilmneb?

Peamisteks tunnusteks, mille järgi põiepõletikku ära tunda, on komplikatsioonid urineerimisel – vajadus urineerimiseks esineb tihti ning urineerimine on valulik (eriti lõppjärgus). Tüüpiliselt annab põiepõletik endast märku hommikuti, kuna öösel saavad mikroobid rahus paljuneda ning haigust tekitada. Haigus võib areneda tõsiseks juba mõne tunniga ning uriin võib olla ka verine. Palavikku põiepõletikuga tavaliselt ei kaasne.

Kuidas põiepõletikku diagnoositakse?

Põiepõletiku sümptomid võivad olla mitmete teiste haiguste sümptomite sarnased, seega on diagnoosimiseks vaja teha erinevaid diagnostilisi protseduure ja laboratoorseid analüüse – nitritesti, bakteri- ja seenekülvi jmt.

Kuidas põiepõletikku ravitakse?

Kõigepealt peaks kindlasti proovima põiepõletikku ravida koduste vahenditega, näiteks juua palju vett või teed, et haigusttekitavad bakterid rohke urineerimisega kuseteedest välja uhtuda. Juua võib ka punaseid mahlasid – granaatõuna- või jõhvikamahla. Teedest on sobivaimad pohla-, kase- või leesikalehe teed, saadaval on ka spetsiaalne põietee. Apteegi käsimüügis leiduvad põiepõletiku ravimiseks preparaadid Urosept ja Urinal. Koduste vahenditega ravides peaks haigus leebuma paari päevaga.

Millal pöörduda arsti poole?

Arsti juurde peaks pöörduma siis, kui koduste vahenditega ravimisest kasu ei ole või haigus veelgi ägeneb. Perearst määrab raviks antibiootikumid, mille abil haigus paari päeva jooksul taandub. Kindlasti peaks arsti juurde pöörduma ka siis, kui põiepõletikuga kaasneb palavik – see võib viidata neeruvaagnapõletikule. Ka neeruvaagnapõletikku ravitakse antibiootikumidega, aga sellest paranemine võtab aega mitu nädalat.