Gonorröa on üks levinumaid suguhaigusi terves maailmas, mida tekitab gonokokk’i nimeline bakter. Naistel põhjustab gonokokk enamasti emakakaelapõletikku ja meestel kusiti põletikku. Kahjustatud võivad saada ka kusepõis, pärasool ja neel. Bakterid võivad vereringega levida ka üle terve keha.

Kuidas gonorröasse nakatutakse?

Haigus kandub üle sugulise kontakti kaudu, sh. ka suu või päraku kaudu. Nakatunud naine võib haiguse edasi anda ka beebile sünnituse ajal ning ee võib lapsel põhjustada silmanakkuse, mis omakorda võib põhjustada ka nägemise täielikku kaotust.

Kuidas gonorröa ilmneb?

Umbes pooltel gonorröaga nakatunud naistel ja ca 20%-l meestel sümptomeid ei esine. Sellegipoolest on nad haiged ise ning ka nakkusohtlikud teistele. Nakatumisel ilmnevad sümptomid tavaliselt ca 2-5 päeva pärast. Naistel on nendeks halva lõhnaga voolus, palavik või valulik urineerimine, meestel terav valu urineerimisel ja mäda eritumine kusitist. Oraalseksi kaudu nakatudes võib gonorröa tekitada kurgupõletikku, anaalseksiga nakatudes on sümptomiteks mädane eritis ja valu roojamisel.

Kuidas gonorröad diagnoositakse?

Diagnoosimiseks võetaks analüüs haiguse vohamise kohast – kusitist, pärakust või kurgust – ning tuvastatakse selles mikroskoobi abil gonokokid.

Kuidas gonorröad ravitakse?

Gonorröad ravitakse antibiootikumidega ning õigeaegsel ravimisel allub haigus ravile kergesti.  Peale haiguse väljaravimist organismis selle suhtes immuunsust ei teki, seega nakatuda võib ka korduvalt. Ravimata jäänud gonorröa võib tekitada kroonilist suguteede põletikku, mis omakorda võib põhjustada viljatust.

Seksuaalpartnerid

Gonorröasse nakatumise eest kaitseb kondoomi kasutamine, aga ravima peab kindlasti ka neid seksuaalpartnereid, kellega haigestunud isikul on toimunud kaitsmata suguline kontakt või vahekord.