HIV sümptomid
HIV on lühend, mis tähistab inimese immuunsuspuudulikkuse viirust. HIV tulemusena organismi enda immuunsüsteem hävib ning organism ei tule enam nakkustega võitlemisega toime. HIV võib tekitada AIDS-i, mis on nagu HIV viimane staadium (omandatud immuunpuudulikkuse sündroom) ning mille puhul inimene tavaliselt sureb, aga ainult HIV kandjana võib inimene elada pikki aastaid.
Kuidas HIV-sse nakatutakse?
Nakatatakse justnimelt HIV-d, mitte AIDS-i. Nakatutakse sugulisel teel või juhul, kui HIV positiivselt inimeselt satuvad tema kehavedelikud (veri, sperma, tupeeritis, rinnapiim) teise inimese vereringesse läbi mõne haavandi. Nii on levinud ka HIV-sse nakatumine samade süstalde jagamisel narkomaanide seas. HIV nakkuse võib saada ka viirusekandja ema laps üsasiseselt, sünnitamise ajal või rinnapiima kaudu.
Peale nakatumist püüab organism kõigepealt ise HIV-st jagu saada, kuid tulemusteta. Esmased HIV sümptomid võivad ilmneda 1-2 kuul peale nakatumist ning meenutavad need rohkem tavalist grippi – peavalu, palavik, väsimus, suurenenud lümfisõlmed, mõningatel juhtudel ka lööve. Tavaliselt kaovad need sümptomid umbes nädalaga iseenesest ning nii ei oskagi nakatanu pahatihti ise midagi hullemat kahtlustada. Järgmised sümptomid võivad ilmneda alles aastate pärast.
Kuidas HIV-d diagnoositakse?
Nii HIV kui ka AIDS-i olemasolu saab kindlasks määrata ainult vereanalüüsiga. Kuna aga organism hakkab HIV antikehasid tootma alles nakatumisest 10 nädala pärast, siis selle perioodi ajal jääb HIV ka veretesti käigus nähtamatuks, samas on inimene juba nakkav. Nakkuse olemasolu ei saa tuvastada ka vastsündinutel ja kuni 1,5-aastastel lastel. Positiivne HIV test tähendab seda, et verest leiti HIV antikehasid. Samas võib ka esmakordne positiivne tulemus osutuda valeks, kui inimesel on muud tervisehäired.
Kuidas HIV-d ravitakse?
HIV ravi on keeruline ning HIV kandjaid ravitakse paljude erinevate ravimitega. Nende hulka kuuluvad ka põletikuvastased antibiootikumid, valuvaigistid ja antidepressandid. Põhilised on aga HIV-i hävitavad antiretroviirusravimid (ARV). ARV-ravimid töötati välja alles 80-ndatel aastatel ja need on HIV-positiivsete inimeste ravimisel suureks abiks. Eestis on saadaval neist viisteist, mis moodustab kõigist ARV-ravimistest kogu maailmas umbes poole.
Seksuaalpartnerid
Kindlasti on HIV viiruse avastamisel vajalik kontrollida kõiki nakatanu seksuaalpartnereid, ka neid, kellega seksuaalkontakt toimus kaitstult.
Teised teenused

Pange oma viisidiaeg kinni
+372 5838 7699