Tupeseen
Tupeseent ei loeta klassikaliseks günekoloogiliseks- ega suguhaiguseks, vaid tegu on haigusega, mi on kõige rohkem seondatav meie kaasaegse elustiiliga. Siiski on see üks sagedasemaid põhjusi, millega naistearstide poole pöördutakse. Üksikud tupeseene tekitajad on tavaliselt olemas igal naisel, aga vaegusi need ei tekita. Terve naise tupe pH näitajaks võib lugeda 4,0 – 4,5, vanuse lisandudes see aga väheneb – langeb naise loomulik öströgeeni (naissuguhormooni) tase, kuna organism toodab vanuse lisandudes vähem piimhapet. Vanusega langeb ka organismi enda üldine immuunsus. Lisaks kujutab tupp endast mittesteriilset poolavatud süsteemi ning kuna ka limaskestadega kaetud ala on naisel tema anatoomiste eripärade tõttu küllalt lai, siis on ka vaegused kiirelt tulema.
Mis tupeseent tekitab?
Põhiliselt sõltub siin paljuski hügieenist ja üleüldisest elustiilist. Tupeseent võivad põhjustada rohke või pikaajaline ravimite (eriti antibeebipillide) tarvitamine; sünteetilise aluspesu, stringide või väga kitsaste riiete kandmine, ebasobivate või allergiat tekitavate pesukaitsmete või pesuvahendite kasutamine. Oma mõju võib olla liiga ka kõrgel või liiga madalal veresuhkrul, ala- või ülekaalul, valel toitumisel ja stressil. Mõjutada võivad vähene või ka liigne hügieen (liigne pesemine leeliseliste vahenditega), sagedased seksuaalvahekorrad või vahekord uue partneriga.
Kuidas tupeseen ilmneb?
Tupeseene puhul võivad olla kaebusteks kipitus, valulik urineerimine, sügelus, valulik vahekord või isegi turse, lõhed või haavandid limaskestadel.
Kuidas tupeseent diagnoositakse?
Naistearsti poole pöördudes ei ole selge kliinilise leiu korral diagnoosi kuigi keeruline panna. Täpsustuseks on võimalik analüüsiks võtta ka tupesekreeti, mida kontrollitakse seente külviga. Kui selle analüüsi vastuseks saadakse Candida albicans, on diagnoos täpsustunud ja haigust võib nimetada kandidiaasiks.
Mida teha tupeseene ennetamiseks?
Kuna tegu ei ole klassikalise suguhaigusega, siis on mõistlik tupeseene ägenemist ennetada. Selleks peaks lihtsalt selle ägenemise põhjusi vältima – hoida normaalset hügieenireźiimi ja vajadusel kasutada apteegis saadaolevaid intiimpesugeele. Vältida liigset ravimite kasutamist, võimalusel vahetama rasedustest hoidumise moodust. Kanda naturaalsetest materjalidest valmistatud puuvillast aluspesu ja sobivaid pesukaitsmeid. Organismi üldise immuunsuse tagavad aga kõige paremini õige päevareźiim, ratsionaalne toitumine, mõõdukas liikumine ning lihtsalt õnnelik olemine.
Kuidas tupeseent ravitakse?
Tupeseene raviks on apteegis saadaval erinevad intiimpesugeelid, põletikevastane geel Actigel, kreem Klotrimasool, Ecocillin tupekuulikesed jm. ravivahendid
Millal pöörduda arsti poole?
Igal juhul peaks enne arsti poole pöördumist kasutama eelpoolnimetatud koduseid mooduseid. Naistearsti poole peaks pöörduma siis, kui tupeseenega kaasnenud vaegused hakkavad Teie elukvaliteeti märgatavalt alandama.
Teised teenused

Pange oma viisidiaeg kinni
+372 5838 7699